top of page
Jak zostać znawcą wina w 24h
premiera 8 października, 
Gala w Dworze Sieraków

 Jancis Robinson (wstęp do wydania polskiego)

(tłum. Michał Bardel)


Choć piszę o winie od czterdziestu lat, codziennie dowiaduję się o nim czegoś nowego. Nie dziwię się zatem, słysząc, że wielu ludziom temat ten zdaje się nieco przytłaczający. Celem tej książeczki jest podzielenie się moją wiedzą i uczynienie z ciebie – czytelniku – znawcy wina pozbawionego
kompleksów. Zrobimy to zresztą w ekspresowym tempie – wystarczą 24 godziny, bo pominiemy wszystko to, co mało istotne, i skoncentrujemy się wyłącznie na najważniejszych kwestiach. Najlepiej byłoby, gdybyś zdecydował się przyswoić wszystkie te informacje wraz z grupą przyjaciół, poświęcając na to weekend lub kilka wieczorów. Im więcej będziesz miał możliwości porównywania swoich ocen, tym więcej się nauczysz.
Na dalszych stronach znajdziesz kilka propozycji użytecznych ćwiczeń, które moglibyście wspólnie wykonać, gdyby każdy przyniósł ze sobą jedno lub dwa z sugerowanych przeze mnie win. Pamiętaj, by mieć pod ręką coś do przekąszenia – nie tylko po to, by było przyjemniej lub by nauczyć
się łączyć wino z potrawami, ale także, by zniwelować nieco wpływ alkoholu. Nie zostaniesz znawcą win, jeśli będziesz miał kłopot z zapamiętywaniem przebiegu degustacji…


Standardowa butelka zawiera 750 mililitrów wina – to sześć wielkich kielichów, osiem kieliszków o słusznej pojemności, ewentualnie kilkanaście (do dwudziestu) próbek degustacyjnych. Możesz zatem pomyśleć o całkiem licznej grupie ćwiczeniowej. A jeśli nie uda ci się zużyć całego wina,
na stronach 72–78 znajdziesz informację, jak przechowywać to, co zostanie.

Jeśli jednak nie zamierzasz organizować towarzyskiej degustacji, skorzystaj z tej książeczki, by znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat wina. Piszę w niej na przykład o tym, jaki rodzaj kieliszków zapewni ci najmilsze doznania smakowe, w jaki sposób powinieneś wybierać wino w sklepie lub restauracji, jak łączyć wino z potrawami, jak rozszyfrować winną etykietkę czy wreszcie: jak zdobyć najistotniejszą wiedzę o winie tak szybko i łatwo, jak to tylko możliwe.
Nie byłoby tej książki bez błyskotliwego pomysłu pewnej osoby. Jest nią Hubrecht Duijker, najpopularniejszy z duńskich wine-writerów. Jedna z jego najlepiej sprzedających się 117 książek nosi tytuł Wijnkenner in een weekend, czyli „Ekspert winiarskim w jeden weekend”.
Oczywiście wszystko, co znajdziecie na kolejnych stronach, jest bardziej moim dziełem niż Hubrechta. Łączy nas jednak głęboka świadomość, że wino pozostaje dziś jednym z najpopularniejszych napojów w świecie i bardzo wielu jego użytkowników chce o nim wiedzieć coraz więcej, choć nie ma ochoty poświęcać zbyt wiele czasu i pieniędzy na drobiazgowe i profesjonalne studia. Dzielę się z tobą moją wiedzą w przekonaniu, że dzięki temu będziesz w stanie wycisnąć z każdej butelki i kieliszka o wiele więcej niż ich przeciętny konsument.

Jak zostać znawcą wina w 24 h

Jancis Robinson

tłum. Michał Bardel

Wydawnictwo Czas Wina, Kraków 2016



bottom of page