top of page
Winiarski nowy testament 
The Oxford Companion to Wine, Jancis Robinson, Julia Harding, Oxford University Press, 2015

   
Wojciech Gogoliński


Mowa o nowej, czwartej edycji The Oxford Companion to Wine – najwiÄ™kszej encyklopedii winiarskiej wszech czasów. Trudno sobie dziÅ› wyobrazić bibliotekÄ™ poważnego lub nawet okazjonalnego winomana bez tej pozycji. Sam pamiÄ™tam czasy, kiedy w poÅ‚owie lat 90. – rzecz jasna nielegalnie – kserowaÅ‚em sobie pokaźne fragmenty jej pierwszego wydania. ZaÅ› o rozstrój nerwowy przyprawiaÅ‚o mnie to, które fragmenty wybrać, bo zawsze, gdy wgryzaÅ‚em siÄ™ w jakieÅ› hasÅ‚o, brakowaÅ‚o mi akurat strony z odnoÅ›nikami.


The Oxford Companion to Wine (TOCW) pojawiÅ‚ siÄ™ po raz pierwszy w roku 1994 (pracÄ™ nad nim rozpoczÄ™to w 1988 roku) w ramach oksfordzkiej serii „Oxford Companion”, gdzie spotkać można encyklopedyczne, fachowe opracowania najróżniejszych tematów, od kuchni i muzyki po medycynÄ™, filozofiÄ™, literaturÄ™ klasycznÄ… i kulturÄ™ aborygeÅ„skÄ…. Jednak to winiarskie opracowanie od poczÄ…tku byÅ‚o inne, choć trudno akurat mnie uznać tu za osobnika bezstronnego, bo „siedzÄ™” w winie, a niektórymi innymi, wspomnianymi tematami, zajmujÄ™ siÄ™ li tylko hobbystycznie.


Jednak dla wielu musiaÅ‚o także być inne, bo mimo, iż na Å›wiecie ukazujÄ… siÄ™ rocznie tysiÄ…ce przewodników, sÅ‚owników, zestawieÅ„ oraz mniejszych lub wiÄ™kszych opracowaÅ„ ogólnych, które najczęściej dużo bardziej szczegóÅ‚owo wgryzajÄ… siÄ™ w lokalne tematy, to TOCW po raz pierwszy – a przynajmniej na takÄ… skalÄ™ – potraktowaÅ‚ problem wina caÅ‚oÅ›ciowo. Od zagadnieÅ„ jego chemii i biologii, przez uprawÄ™ winoroÅ›li i produkcjÄ™, po normy prawne regulujÄ…ce proces powstawania wina w różnych miejscach, aż po opisy krajów, regionów, apelacji i odmian winoroÅ›li. Ale to tylko czubek góry lodowej – autorka staraÅ‚a siÄ™ w sposób nowatorski i naukowy zamknąć tu wszystko, co w danym momencie dotyczy wina, czy jest też z nim w jakiÅ› sposób zwiÄ…zane. Wydawnictwo od razu zdobyÅ‚o wszystkie możliwe nagrody literackie dla publikacji fachowych.


Ale wÅ‚aÅ›nie – autorka. Jancis Robinson nie trzeba przedstawiać – jestem pewny, że każdy ma jakÄ…Å› jej publikacjÄ™ na póÅ‚ce, nocnej szafce lub gdziekolwiek indziej pod rÄ™kÄ…. Nie ma wÅ›ród winomanów nikogo, kto nie przeczytaÅ‚by któregoÅ› z tysiÄ™cy jej felietonów, choćby w weekendowym „Financial Times” czy na Å‚amach „Czasu Wina”. Bo nasze pismo i Jancis Robinson Å‚Ä…czy wiele lat felietonowej wspóÅ‚pracy. W ciÄ…gu dziesiÄ™ciu lat, jakie minęły od poprzedniego wydania w 2006 roku, Jancis Robinson w swoich felietonach wielokrotnie wspominaÅ‚a o pracy nad książkÄ… i trudnoÅ›ciach z niÄ… zwiÄ…zanych.


PiszÄ…c TOCW Robinson byÅ‚a nie tylko autorkÄ…, ale również gÅ‚ównym redaktorem czuwajÄ…cym nad caÅ‚oÅ›ciÄ… prac. ZaÅ› do nich udaÅ‚o siÄ™ Å›ciÄ…gnąć najwybitniejsze nazwiska ze Å›wiata wina, od wybitnych znawców (Hugh Johnson, Michael Broadbent), po enologiczne autorytety. PomagaÅ‚o jej również wielu wspóÅ‚pracowników w poszczególnych krajach, do których odnoszÄ… siÄ™ hasÅ‚a. W bezpoÅ›redniej, codziennej, mozolnej pracy wspieraÅ‚a jÄ… Julia Harding, zrazu jej asystentka, a teraz najbliższa wspóÅ‚pracowniczka i redaktorka. HaseÅ‚ jest blisko cztery tysiÄ…ce i zajmujÄ… ponad 850 stron formatu albumowego. Dla nas ważne jest to, iż w najbardziej prestiżowym winiarskim wydawnictwie na Å›wiecie pojawiÅ‚o siÄ™ po raz pierwszy w obszerniejszej formie hasÅ‚o „Poland”*.



bottom of page