Jak zostać znawcą wina w 24 h?
Wystarczy weekend by przeczytać ten zupełnie nowy na polskim rynku wydawniczym poradnik. Jancis Robinson zebrała w nim najważniejsze fakty dotyczące wina, nie siląc się na epatowanie czytelnika swoją ogromną wiedzą, wybrałe te informacje, które w istocie są najważniejsze dla przeciętnego "winopijcy'. Po przeczytaniu poradnika, prócz opanowania podstawowej wiedzy o regionach, apelacjach i metodach produkcji wina dowiesz się jak czytać etykietę, dobrać wino do potrawy czy zamówić odpowiedni trunek w restauracji. Żeby zabłysnąć w towarzystwie wystarczy sięgnąć po skrócony kurs terminów degustacyjnych, uzupełniając go porcją wiedzy o podawaniu czy przechowywaniu wina. Niewielkie rozmiary książki będą zaletą dla tych, którzy zechcą zabrać ją w podróż lub poczytać w drodze do pracy.
Premiera książki odbędzie się 8 października podczas Gali w Dworze Sieraków. Przeczytaj i posłuchaj co o książce mówi sama autorka...
NOWOŚĆ!
The Oxford Companion to Wine
The Oxford Companion to Wine (TOCW) pojawił się po raz pierwszy w roku 1994 (pracę nad nim rozpoczęto w 1988 roku) w ramach oksfordzkiej serii „Oxford Companion”, gdzie spotkać można encyklopedyczne, fachowe opracowania najróżniejszych tematów, od kuchni i muzyki po medycynę, filozofię, literaturę klasyczną i kulturę aborygeńską. Jednak to winiarskie opracowanie od początku było inne, choć trudno akurat mnie uznać tu za osobnika bezstronnego, bo „siedzę” w winie, a niektórymi innymi, wspomnianymi tematami, zajmuję się li tylko hobbystycznie. Elżbiety II.
Wine Grapes
Ampelografia to nauka zajmująca się systematyką oraz opisem gatunków, odmian i klonów winorośli. Nazwą tą określa się także porównawcze opracowania z tej dziedziny, zawierające opisy wielu szczepów.
Prototypem wszelkich takich dzieł była łacińska Ampelografia Philipa Jacoba Sachsa wydana w Lipsku w 1661 roku. Od tamtej pory publikowane co jakiś czas monumentalne i często wielotomowe ampelografie uchodzą za probierz aktualnego stanu wiedzy naukowej na temat winnej latorośli (czyli ampelologii).
W ową tradycję wpisuje się także wydana pod koniec zeszłego roku, licząca ponad 1200 stron (w jednym ślicznie oprawionym wolumenie!) książka Wine Grapes. A complete guide to 1,368 vine varieties, including their origins and flavours. Jest to efekt pracy kilkudziesięciu specjalistów, których materiały zredagowali Jancis Robinson, Julia Harding oraz znany szwajcarski botanik i genetyk dr José Vouillamoz.