top of page
O odmianach wonorośli - nowe rozdanie
Wine Grapes. A complete guide to 1,368 vine varieties, including their origins and flavours
Wojciech Bossak


Nawet jeÅ›li swojÄ… objÄ™toÅ›ciÄ… książka ta nie dorównuje najwiÄ™kszym wydawanym w zeszÅ‚ym wieku ampelografiom – jak choćby siedmiotomowej Ampélographie Viali i Vermorela, czy dziesiÄ™ciotomowej Ampelografiji SSSR – to pod wzglÄ™dem merytorycznego znaczenia jest co najmniej do nich porównywalna.
Ostatnie dwie dekady byÅ‚y bowiem dla tej dziedziny wiedzy absolutnie przeÅ‚omowe. Upowszechnienie siÄ™ testów genetycznych, które w badaniach nad winoroÅ›lÄ… po raz pierwszy zastosowano w 1993 roku, pozwoliÅ‚o ustalić lub zweryfikować pochodzenie i wzajemne pokrewieÅ„stwo wiÄ™kszoÅ›ci uprawianych dziÅ› na komercyjnÄ… skalÄ™ szczepów. Identyfikacja krzewów rosnÄ…cych w winnicach opieraÅ‚a siÄ™ wczeÅ›niej na porównaniu pewnych cech morfologicznych (ksztaÅ‚t liÅ›cia, ksztaÅ‚t i barwa owoców, zakoÅ„czenie mÅ‚odych pÄ™dów etc.), co – jak siÄ™ okazuje – jest metodÄ… mocno zawodnÄ….
Nie brakowaÅ‚o wiÄ™c ostatnio sensacyjnych odkryć dotyczÄ…cych odmian winoroÅ›li, o czym kilkakrotnie pisaliÅ›my również na Å‚amach „Czasu Wina”. Testy DNA wykazaÅ‚y na przykÅ‚ad, że prawie 40 procent domniemanych szczepów, jakie zapisano w urzÄ™dowych wykazach i kolekcjach instytutów badawczych, to tylko klony którejÅ› z innych odmian (np. traminer okazaÅ‚ siÄ™ tożsamy z odmianÄ… savagnin, a meunier – z pinotem). ZdarzaÅ‚y siÄ™ również pomyÅ‚ki w drugÄ… stronÄ™: winoroÅ›le uważane dotÄ…d za warianty jednej odmiany i uprawiane pod tÄ… samÄ… nazwÄ… w różnych krajach lub regionach okazywaÅ‚y siÄ™ zupeÅ‚nie różne pod wzglÄ™dem genetycznym (greco bianco, trebbiano etc.)
Te odkrycia byÅ‚y wczeÅ›niej opisane w setkach artykuÅ‚ów, które ukazywaÅ‚y siÄ™ na bieżąco w miarÄ™ postÄ™pu badaÅ„ i dopiero teraz zostaÅ‚y zebrane w jednej publikacji. NowÄ… ampelografiÄ™ czyta siÄ™ wiÄ™c miejscami jak powieść sensacyjnÄ…. NajwiÄ™cej takich smaczków zawierajÄ… hasÅ‚a dotyczÄ…ce poszczególnych odmian – niekiedy dość obszerne – które zajmujÄ… Å‚Ä…cznie 1175 stron! Wystarczy zajrzeć choćby do notki „alvarinho”, „carménère”, „muscat”, „pinot”, „sangiovese”, „savagnin”, „tempranillo” albo „tribidrag”, aby zwÄ…tpić w caÅ‚Ä… „przedgenetycznÄ…” wiedzÄ™ na temat proweniencji szczepów.
Każde hasÅ‚o zawiera informacje na temat pochodzenia danej odmiany, jej walorów w uprawie, rozmieszczenia geograficznego oraz charakteru produkowanego z niej wina. KilkanaÅ›cie notek zostaÅ‚o dodatkowo opatrzonych szczegóÅ‚owymi tablicami genealogicznymi. Część wstÄ™pna liczy zaledwie kilkanaÅ›cie stron i ma charakter metodologicznego wprowadzenia, niemniej także tam można znaleźć sporo zaskakujÄ…cych informacji. CaÅ‚ość ma przejrzysty, konsekwentny ukÅ‚ad, ze starannie opracowanym indeksem, obszernÄ… bibliografiÄ… i krótkim sÅ‚ownikiem fachowych terminów. Pomimo ogromnej dawki naukowej wiedzy nie jest to książka wyÅ‚Ä…cznie dla specjalistów. 

​

Wine Grapes. A complete guide to 1,368 vine varieties, including their origins and flavours
Jancis Robinson, Julia Harding, José Vouillamoz
New York – London 2012

 



bottom of page