top of page

CzÅ‚owiek Roku 

magazynu "Czas Wina"

Laureaci tytułu

Jancis Robinson 2016
​

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych znawczyÅ„ wina na Å›wiecie. W 1984 roku otrzymaÅ‚a – jako pierwsza osoba spoza handlowej branży winiarskiej – tytuÅ‚ Master of Wine, zaÅ› w 2003 roku zostaÅ‚a odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Redagowany przez niÄ… The Oxford Companion to Wine od lat stanowi najważniejszy punkt odniesienia dla piszÄ…cych o winie. W roku 2016 umieÅ›ciÅ‚a w nim notkÄ™ o polskich winach (przygotowanÄ… przez redaktora magazynu „Czas Wina” Wojciecha GogoliÅ„skiego), wprowadzajÄ…c tym samym polskie winiarstwo do Å›wiatowego obiegu informacji. Jej sÅ‚ynny Kurs wiedzy o winie polecany jest jako jeden z najlepszych podrÄ™czników. W 2012 roku wraz z Jose Vouillamozem i JuliÄ… Harding wydaÅ‚a monumentalne dzieÅ‚o Wine Grapes opisujÄ…ce 1368 odmian winoroÅ›li używanych do produkcji wina. Jest także – wraz z Hugh Johnsonem – wspóÅ‚autorkÄ… wielokrotnie wznawianego Wielkiego atlasu Å›wiata win.
Od lat jest staÅ‚Ä… felietonistkÄ… w „The Financial Times” oraz w wielu czasopismach winiarskich - również magazynu „Czas Wina". Prowadzi bardzo popularnÄ… stronÄ™ internetowÄ… JancisRobinson.com, a także doradza w doborze win dla piwnic królowej Elżbiety II. 

Laureaci tytułu Człowiek Roku magazynu "Czas Wina"
António Rios de Amorim

2015

António Rios de Amorim - absolwent handlu zagranicznego w Birmingham University, studiowaÅ‚ także w Institut Européen d'Administration des Affaires (INSEAD), na Uniwersytecie Columbia, Stanford University oraz enologiÄ™ na Uniwersytecie w Bordeaux. PracowaÅ‚ m.in. jako dyrektor wykonawczy Amorim Hotéis i Amorim Imobiliária. W latach 2003–2010 peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ prezydenta Confederação Europeia da Cortiça, a także – przez trzy kadencje – przewodniczÄ…cego Associação Portuguesa da Cortiça. Od roku 2001 peÅ‚ni funkcjÄ™ prezesa i dyrektora generalnego Corticeira Amorim SGPS SA – najwiÄ™kszego producenta naturalnych korków na Å›wiecie

Hugh Johnson

2013

StworzyÅ‚ zarówno nowoczesnÄ… krytykÄ™ winiarskÄ…, jak i dziennikarstwo dotyczÄ…ce tej tematyki. Niestrudzony propagator wiedzy zwiÄ…zanej z winem. SwojÄ… przygodÄ™ z pisaniem rozpoczÄ…Å‚ w Vogue'u. PisaÅ‚ także artykuÅ‚y do niedzielnego wydania Times'a. W 1966 roku opublikowaÅ‚ książkÄ™ o prostym tytule – Wino, która wyznaczaÅ‚a nowe standardy popularnego wino-pisarstwa. Na jÄ™zyk polski przetÅ‚umaczono zaledwie kilka książek z jego bogatego dorobku: Przewodnik po winach Å›wiata, Wielki atlas Å›wiata win, Wino, sztuka i nauka oraz Atlas win Å›wiata. Hugh Johnson jest również autorem bestselerowego Pocket Wine Book – uaktualnianego co rok krytycznego przewodnika po winach. Jest to absolutnie najpopularniejsze wydawnictwo o winie w historii ludzkoÅ›ci; zrealizowaÅ‚ również 13-odcinkowÄ… seriÄ™ telewizyjnÄ… Vintage: A History of Wine. Jest staÅ‚ym konsultantem British Airways, zasiadaÅ‚ też w zarzÄ…dzie Château Latour i byÅ‚ jednym z zaÅ‚ożycieli The Royal Tokaji Wine Company. Za swojÄ… dziaÅ‚alność w 2004 roku otrzymaÅ‚ wysokie odznaczenie francuskie L'Ordre National du Mérite, a w 2007 roku zostaÅ‚ kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego. Obok Roberta Parkera i Jancis Robinson uznawany jest za jednego z najbardziej wpÅ‚ywowych krytyków wina na Å›wiecie.

Michel Rolland, Jair Agopian

2011

Michel Rolland (1947) ikona wspóÅ‚czesnego winiarstwa. NajsÅ‚ynniejszy „latajÄ…cy” winemaker (osoba, która doradza producentom na wszystkich etapach procesu wytwarzania wina) . Rollanda wymienia siÄ™ jednym tchem z takimi autorytetami jak Robert Parker, Janis Robinson, czy Hugh Jonson. Jest niczym markowa metka. Wina przez niego kreowane szybko zyskujÄ… na rynkowej wartoÅ›ci. Zdaniem oponentów najwiÄ™ksza w tym zasÅ‚uga samego nazwiska.
Niemniej z jego usÅ‚ug skorzystaÅ‚o już przeszÅ‚o 100 winiarni na piÄ™ciu kontynentach. W 2011 roku do grona jego klientów doÅ‚Ä…czyÅ‚ najwiÄ™kszy producent wina w Chinach – The Great Wall. JeÅ›li szukamy czÅ‚owieka, który w ostatnich dziesiÄ™cioleciach najmocniej wpÅ‚ynÄ…Å‚ na Å›wiatowe winiarstwo – jest nim Michel Rolland.


Jair Agopian (1959), buÅ‚garski biznesmen ProwadziÅ‚ interesy w różnych dziedzinach - na dobre odnalazÅ‚ siÄ™ w winiarstwie. Pierwszym jego zakupem byÅ‚a podupadajÄ…ca wytwórnia Telish, później wybudowaÅ‚ sÅ‚ynnÄ… Castra RubrÄ™, poÅ‚ożonÄ… obok rzymskich ruin o tej samej nazwie, czyniÄ…c z niej najnowoczeÅ›niejszÄ… winiarniÄ™ w BuÅ‚garii. DziÄ™ki takim ludziom jak Jair Agopian BuÅ‚garia przestaje kojarzyć siÄ™ z tanimi produktami i przebojem wchodzi na Å›wiatowe rynki. 

Victor Schoenfeld

2014

Jest gÅ‚ównym winemakerem Golan Heights Winery i wspóÅ‚twórcÄ… sukcesu win izraelskich w Å›wiecie. Winiarnia powstaÅ‚a w 1983 roku i w ciÄ…gu 30 lat staÅ‚a siÄ™ ikonÄ… izraelskiego winiarstwa. W dużej mierze jest to zasÅ‚uga Victora, który po studiach enologicznych w kalifornijskim Davis trafiÅ‚ w roku 1991 na Wzgórza Golan i pozostaÅ‚ tam, tworzÄ…c coraz doskonalsze wina. W 2012 roku Wine Enthusiast przyznaÅ‚ Golan Heights Winery tytuÅ‚ najlepszej winiarni Nowego Åšwiata. 

Patricia Atkinson

2012

Brytyjka, która od poczÄ…tku lat 90. prowadzi we Francji z sukcesem winiarniÄ™ Clos d”Yvigne. Winiarzem zostaÅ‚a przez przypadek. DziÄ™ki sile charakteru, pracowitoÅ›ci i wytrwaÅ‚oÅ›ci nauczyÅ‚a siÄ™  uprawiać winoroÅ›l oraz opanowaÅ‚a od podstaw tajniki produkcji wina.  Przy okazji odkryÅ‚a w sobie talent sommelierski i … literacki. NapisaÅ‚a dwie książki, które staÅ‚y siÄ™ bestsellerami. StworzyÅ‚a w Clos d”Yvigne. ekskluzywny oÅ›rodek enoturystyczny. Kobieta wielu talentów i wielkiej odwagi, której wina rozsÅ‚awiÅ‚y w Å›wiecie apelacjÄ™ saussignac.

Agustí Torelló Mata

2010

Jeden z najsÅ‚ynniejszych, "butikowych" producentów cavy w Katalonii. NiegdyÅ› szef kataloÅ„skiej komórki Miedzynarodowego Stowarzyszenia Sommelierów. Od ponad 10 lat szef szkolenia sommelierów w Argentynie. CzÅ‚owiek niezwykÅ‚ej pasji, poszukujÄ…cy wciąż nowych sposobów na promocjÄ™  win kataloÅ„skich. Jego pomysÅ‚ na wykorzystanie zakraplaczy do oczu do prezentacji octu zapada w pamięć. Wizjoner, niespokojny duch...

Team
bottom of page